Õige võimsusega kerise valimine

Kuidas valida õige suurusega kerist?

Kui oled jõudnud soovini ehitada või sisustada endale üks korralik ning tänapäevane saun, on esimene tähtis otsus, mis vaja langetada – kas osta ELEKTRIKÜTTEGA või PUUKÜTTEGA keris. Täpsemalt saad erinevuste ja omaduste kohta lugeda SIIT.

Kui otsus kerise osas tehtud, siis järgmiseks oluliseks sammuks on valida õige suuruse ja võimsusega keris. Leiliruumi suurus, isoleeritud või isoleerimata seinte osakaal, ehitusmaterjal (nt palksein) ning akna olemasolu, on peamised märksõnad, millega tuleb valiku tegemisel arvestada. Isoleerimata seinte alla kuuluvad näiteks välis- ja soojustamata seinad.

Valides liiga väikese küttevõimsusega kerise, saad küll esialgse investeeringu mõttes soodsamalt hakkama, kuid kui on aeg saunamõnusid nautima hakata, siis võib pettumus väga kiiresti tulla. Põhjuseks näiteks soovitud temperatuuri mitte saavutamine või leiliruumi soojendamiseks kuluv ebamõistlikult pikk aeg. See omakorda suurendab kas siis eleketriarvet või küttepuude kulu. Liiga suur ahi kuivatab õhku, on ostes kallim ning vajab pikemat kütmiseaega. Ka see omakorda suurendab kulu.  Kuid pigem olgu keris natuke üledimensioneeritud kui aladimensioneeritud.

Kerise arvutamise peamised reeglid:

  • Korruta leiliruumi laius-pikkus-kõrgus, vastus ümarda lähima täisarvuni.
  • Rusikareegel ütleb, et 1m3 leiliruumi võrdub 1kW kerise võimsusega.
  • Soovitav on igaks-juhuks liita 1kW.
  • Iga soojustamata seina 1m2 kohta tuleb kerise võimsusele lisa koefitsent 1,2-1,5
  • Klaasukse või palkseina puhul lisa koefitsent 1,5

Näidisarvutus:

Leiliruumi mõõdud: 2,2 x 3 x 1,8 = 11.88m3 ehk vaja oleks 12kW. Liidame 1kW ning sellise suurusega leiliruumi vajame 13kW kerist.

STOVEMAN 13 KERIS

Kui leiliruumis on suur aken, siis tuleb seda arvutamisel arvesse võtta. Oletame, et aken on mõõtudega 70cm x 2,1m. Arvutus oleks selline: 0,7 x 2,1 = 1,47m2. Vajaminev lisavõimsus 1,47 x koefitsent 1,5 = 2,205m3, ümardatult 2m3 Seega peaksime valima sellesse leiliruumi 13 + 2 = 15kW võimsusega kerise.

SKAMET SAUNAKERIS

Puukeriste puhul tuleb veel arvestada kasutatavate küttepuude energiasisaldusega. Nt kasehalgude (20% niiskusesisaldusega) energiasisaldus on 1500 kWh/rm, halli lepa halud sama niiskuse juures kõigest 700 kWh/rm.

Kui puukerist kasutatase ka vee soojendamiseks, siis samaväärse ilma veesoojendajata kerise vahe on 2-3kW.

Saunakerist on soovitatav, sõltuvalt kasutussagedusest, vähemalt kord aastas ka hooldada. Selleks tuleb kõik kerisekivid eemaldada. Puhasta kerise põhi ladestunud kivipurust ja prahist. Ära pane tagasi katkisi või mõranenud kive. Soovitatav on kive tagasi pannes neid ümber tõsta. Sellega muudad kivi ja kerise pinna omavahelist kokkupuute punkti, mis omakorda pikendab kerisekivide ja kerise kasutusiga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga